گزارش طرح سلول های بنیادی فولیکول مو

بازگشت به نوشته‌ها
فولیکول مو

گزارش طرح سلول های بنیادی فولیکول مو

فولیکول مو

دکتر محمد علی نیلفروش زاده استاد پوست دانشگاه علوم پزشکی تهران ,رییس مرکز تحقیقات پوست و سلول بنيادي و رييس انجمن متخصصان پوست در مصاحبه با اخبار پزشکان اظهار کرد

امروزه ما در زماني زندگي مي كنيم كه انواع درمانهاي دارويي و جراحي ريزش مو وجود داشته و طاسي را بطور كامل مي توان درمان نمود. در چند سال اخير پيشرفتهاي چشمگيري در زمينه كاشت مو بوجود آمده و مقالات متعددي در اين زمينه به چاپ رسيده است.
از بهترین روشهاي معمول در زمینه كاشت مو، مي توان به دو روش FUT و FUE و متدهای ترکیبی اشاره كرد که امروزه پیشرفتهای نوینی در این متدها ایجاد شده است.
با کمک این روش ها می توان ظاهر طبیعی و زیبایی را برای فرد ایجاد کرد. تنها نکته در مورد بیمارانی است که ناحیه دونور خوبی ندارند. در مورد این افراد راه حل ارائه شده استفاده از سلولهای بنیادی فولیکول مو یا درمال پاپیلای تکثیر یافته در درمان طاسی خواهد بود.
افق آینده در زمینه پیوند مو تولید ساختارهای ظریف مشابه مو در محیط کشت و سپس کاشت آنها می باشد. در این پروسه ابتدا سلول های درمال و اپی درمال فولیکول به شکل aggregate سلولی در آمده و سپس در محیط کشت به ساختارهایی به اسم proto- hair تبدیل می گردد. این ساختارها مشابه ترکیبات تشکیل دهنده موی نرمال شامل درمال پاپیلا، ماتریکس مو و شافت موی ناقص می باشد. بعد از کاشت، proto- hair به شکل موی بالغ در خواهد آمد.
مرکز تحقیقات پوست و سلول بنيادي با کمک دانشگاههای داخل و خارج از کشور طرح تحقیقاتی کاربرد این روش نوین را در دو مرحله حیوانی و انسانی طراحی کرده و فاز حیوانی آن با موفقيت انجام وفاز انساني بصورت پايلوت انجام شده است كه می تواند راه کار مناسب برای ایجاد موی جدید و درمان ریزش مو باشد و نوید درمان طاسی در بسیاری از بیماران را به ارمغان آورد.

اشتراک گذاری این پست

بازگشت به نوشته‌ها