آنچه باید در مورد ریزش سکه ای بدانید بخش اول

بازگشت به نوشته‌ها

آنچه باید در مورد ریزش سکه ای بدانید بخش اول

استرس امروزه بخش لاینفک زندگی همه ماست. این در حالی است که شاید به خوبی ندانیم این استرسها چه بلایی سرمان میآورند. یکی از این مشکلات ریزش مو یا کچلی سکهای است.بتدا خوب است بدانید در کچلی سکهای چه اتفاقی برای موها میافتد. اسم علمی این بیماری «آلوپسی آره آتا» است که به آن «ریزش موی سکهای» هم میگویند. این اختلال در واقع یک نوع بیماری خودایمنی در بدن انسان است که بر اثر آن فولیکولهای مو از بین نمیروند، اما بدن موها را اضافی تلقی میکند و تیشه به ریشهشان میزند.

متاسفانه هنوز علت اصلی این بیماری مشخص نیست، اما در قدیم باور بر این بود که عفونتها عامل بروز آن هستند، ولی امروزه این نظریه رد شده است. گذشته از این، برای اینکه درمان درستی برای بیماریتان پیدا کنید، ابتدا باید نوع آن را تشخیص دهید. اگر ریزش موهایتان با خارش، سوزش و تورم همراه باشد، در گروه مبتلایان کچلی سکهای قرار نمیگیرید. درست است که نام این بیماری کچلی سکهای است، اما مقدار ریزش موها ربطی به اندازه سکه ندارد و همیشه محدود به میزان اولیه ریزش نمیماند.

به عبارت دیگر، شاید وسعت ناحیه کچلی ابتدا کم باشد، اما ممکن است بعدا گستردهتر شود و حتی تا کچلی کامل هم پیش برود که در این موارد درمان دشوارتر میشود. از سوی دیگر، کچلی سکهای فقط روی سر ظاهر نمیشود و ممکن است ابروها و مژهها را هم کچل کند. ریش و سبیل یا دیگر نقاط بدن هم از این بیماری درامان نیستند.علائم خاص در این نوع ریزش مو، به وجود آمدن یک یا چند لکه طاسی به شکل دایره یا سکه و گاهی بیضی شکل بطور ناگهانی و بیخبر در سر یا ریش است؛ یعنی بیمار متوجه ریزش مو در حمام یا هنگام شانه کردن نمیشود و از آنجا که معمولا با سوزش، خارش و درد همراه نیست، از این طریق هم به وجود آن پی نمیبرد و گاهی تا مدتها از آن بی خبر میماند.

گرچه کچلی سکه ای گاهی میتواند تهدیدی جدی برای موها محسوب شود، اما معمولا بیماری جدیای تلقی نمیشود و غالبا این مشکل خودبه خود بعد از گذشت مدتی حل میشود؛ یعنی ابتدا موهای فرد میریزد و بعد از مدتی دوباره جوانه میزند و همه موها بعد از 3 تا 6 ماه جایگزین میشوند. در بعضی موارد هم مشکل به همین جا ختم نمیشود و به صبوری بیشتری نیاز است. در چنین مواقعی ممکن است موهای یک قسمت شروع به ریزش کرده و قسمتهای بیشتری را درگیر کند. برای درمان، پزشک باتوجه به شدت بیماری، شیوه درمانی مناسب را انتخاب و با کمک داروهای خوراکی یا تزریق دوره ای داروها برای حل مشکل، تلاش می کند.

اگر ریزش مو محدود باشد، از دورههای تزریق دارو برای درمان استفاده میشود. اگر هم هیچ کدام از این شیوهها کارساز نبود، نوردرمانی یا فوتوتراپی انجام میگیرد تا باعث رشد مجدد موهای از دست رفته شود. در نوردرمانی، لامپهای مهتابی فرابنفش 3 تا 6 ماه یک روز در میان به سطح سر تابیده میشود که البته درمان تضمینی و صددرصدی برای حل مشکل نیست.

اشتراک گذاری این پست

بازگشت به نوشته‌ها