مقابله با لک های صورت در فصل تابستان ( قسمت دوم )

بازگشت به نوشته‌ها

مقابله با لک های صورت در فصل تابستان ( قسمت دوم )

در مورد لکه هایی که پس از جوش در صورت ایجاد می شوند ، چه نظری دارید ؟
صورت بعضی از افراد زیاد آکنه یا جوش میزند و بعد از بهبود دچار لکه میشود، بهطوری که فرد ابتدا دچار جوشهای قرمز یا چرکی میشود و به مرور زمان وقتی جوشها خشک میشود، لک قهوهای یا بعضا لک قرمز به جای میگذارد، خصوصا اگر فرد جوش خود را دستکاری کند، احتمال لک قهوهای یا لک تیره بعد از جوش زیاد میشود. در بسیاری از این افراد در ایجاد لک بعد از جوش یک زمینه یا استعداد ارثی هم دخیل است، خصوصا در مورد لکههای قرمز بعد از جوش، زمینه ژنتیکی مهمتر است چراکه دیده شده برخی افراد بدون اینکه جوش را دستکاری کنند هم دچار جوشگاه و لکه های قرمز (و گاهی لکه قهوهای) بعد از بهبود جوش میشوند. در ضمن نوع جوش هم در بروز لک اثر دارد، مثلا جوشهای عمیق ، کیستی و چرکی ممکن است بیشتر لک ایجاد کنند. دوام و مدت جوش هم در ایجاد لک بعد از جوش موثر است، مثلا اگر کسی جوشهای صورت خود را درمان نکند و جوشها به مدت طولانی باقی بمانند، احتمال بروز لک در صورتش زیاد خواهد شد.

آیا لیزر کمکی به رفع این لکه ها می کند یا نه ؟
بله میتوان برای از بین بردن این لکه ها از لیزرهای Nd:yag یا سایر لیزرهایی که بافت اثرشان ملانین است می تواناستفاده کرد. این لیزر علاوه بر درمان کک ومک و ملاسما در درمان انواع لکههای دیگر پوستی و بسیاری از خالهای قهوهای یا مشکی مادرزادی نیز موثر است.

تغییر رنگ پوست افراد معمولا چگونه است ؟
تغییرات رنگ پوست در افراد هم به دو صورت است؛ یا تغییر رنگ ذاتی پوست است که ناشی از تغییر میزانی از پیگمانتاسیون ملانین است که به صورت ژنتیکی تعیین شده و در غیاب هرگونه تماس با نورخورشید یا تاثیرات دیگر وجود دارد؛ یا تغییر رنگ اکتسابی است که در نتیجه تماس با نور آفتاب ایجاد میشود.

می توان از بروز لکها پیشگیری کرد ؟
در مورد برخی لکها بله، اما برخی دیگر مثل ککومک ژنتیکی هستند و راه پیشگیری ندارند. از بروز لک ناشی از داروها یا بیماریها هم نمیتوان پیشگیری کرد، مگر اینکه دلیل بروز بیماری رفع شود. بیشتر داروها را هم باید شبها استفاده کرد تا حساسیت به نور بیشتر نشود. یکی از مهمترین راههای پیشگیری از بروز بسیاری از لکها استفاده مکرر و مرتب از ضدآفتابهاست که باید باتوجه به SPF تعیین شده و نوع پوست فرد استفاده شود. قرار نگرفتن در معرض نور شدید آفتاب مخصوصا بین ساعت ۱۰ صبح تا ۴ بعدازظهر و استفاده از پوشش مناسب یعنی کلاه و عینک آفتابی میتواند کمککننده باشد. ترکیبهای شیمیایی نباید با پوست در تماس مستقیم باشند و اگر با توجه به شغلتان با این مواد در تماس هستید، باید از محافظهایی مثل دستکش و ماسک استفاده کنید. عطر را هم باید به لباس اسپری کرد.

آیا استفاده از مواد آرایشی برای محو کردن این گونه لکه ها مفید است ؟
خانمهایی که این مشکل را دارند میتوانند برای از بین بردن موقتی از مواد آرایشی استفاده کنند اما قطعا راه حل درست و ثابتی نیست.

اگر مشکلی در لکه های پوستی ایجاد شد ، مثلا بزرگ شدند ، چه باید کرد ؟
ممکن است لکه های قهوهای ظاهری ناخوشایند داشته باشند. با این حال، متخصص پوست باید لکه های قهوه ای تیره یا آنهایی که اندازه شان تغییر کرده ، ارزیابی کند زیرا این تغییرات میتوانند نشانه ملانوما باشند، که نوع خطرناکی از سرطان پوست است. بهترین کار این است که متخصص پوست هرگونه تغییر جدیدی را در پوست ارزیابی کند، خصوصا اگر یک لکه یا ضایعه :
1- تیره باشد.
2- به سرعت بزرگ شود.
3- مرز نامنظمی داشته باشد.
4- ترکیبی غیرعادی از رنگها را داشته باشد.
5- با خارش، قرمزی، حساسیت به لمس یا خونریزی همراه باشد.

اشتراک گذاری این پست

بازگشت به نوشته‌ها