برخورد غذایی با جوشهای کذایی ( قسمت دوم )

بازگشت به نوشته‌ها

برخورد غذایی با جوشهای کذایی ( قسمت دوم )

6 – سیر
سیر، سرشار از نوعی ماده شیمیایی طبیعی بهنام آلیسین است که بعد از هضم شدن، فعل و انفعالات خاصی با خون انجام میدهد. این فرایند به شکلگیری مادهای در بدن منجر میشود که توانایی بالایی برای نابود کردن بسیاری از باکتریها و ویروسهای مضر دارد. در این حالت، بسیاری از ترکیبات مضری که باعث شکلگیری جوشها و بیماریهای پوستی میشوند، از بین میروند. اگر میزان استفاده از گیاهان و میوههای سرشار از آنتیاکسیدان را همراه با مصرف سیر افزایش بدهید، ترکیب دارویی بینظیری به بدن میرسانید. البته برای اینکه از بیشترین فواید سیر برخوردار شوید، باید آن را خام بخورید.

7 – گوجه فرنگی
گوجهفرنگی، یکی از بهترین منابع حاوی ویتامین C است و با توجه به اینکه تولید کلاژن را افزایش میدهد، استحکام و کیفیت پوست را در وضعیت مطلوبی نگه میدارد. علاوه بر این، لیکوپن موجود در گوجهفرنگی هم فقط رنگ قرمز را در این سبزی ایجاد نمیکند، بلکه گردش خون را در پوست بهبود میبخشد.

8 – انگور قرمز
به گفته محققان، انگور قرمز و دانههای آن، حاوی ترکیبات شیمیایی طبیعی و آنتیاکسیدانهای قدرتمندی هستند که بیماریهای پوستی التهابی مانند پسوریازیس و اگزما را درمان میکنند. آنتیهیستامینهای طبیعی موجود در انگور قرمز هم میتوانند به کنترل عوارض جانبی ناشی از واکنشهای حساسیتزا کمک کنند بنابراین، سعی کنید روزانه از انگور قرمز تازه و کامل بهعنوان بخشی از سالاد یا بهعنوان میانوعده استفاده کنید.

9 – کلم بروکلی
کلم بروکلی، یکی از سبزیهای بینظیر برای مقابله با جوشها و افزایش شفافیت پوست است. آنتیاکسیدانهای مهمی مانند ویتامینهای A، B، C، E و K در کلم بروکلی وجود دارند که همگی درخشش و شفافیت پوست را تقویت میکنند و نقش مهمی در احیای بافتهای آسیبدیده برعهده میگیرند. در ضمن، اسیدهای چرب امگا3، کلسیم و فولات موجود در کلم بروکلی هم فرایند بهبود مشکلات پوستی را بهتر میکنند و برای عملکرد هرچه بهتر سلولهای پوستی مفید هستند. شما میتوانید کلم بروکلی را بهصورت خام به سالاد اضافه کنید یا آن را بهصورت بخارپز بخورید.

10 – سیب زمینی شیرین
یافتههای علمی نشان میدهند بالا بودن سطح هورمون کورتیزول در بدن میتواند باعث بروز جوشهای پوستی شود. کورتیزول، یکی از هورمونهایی است که در واکنش به استرس ترشح میشود. این درحالی است که تنظیم نوسانات در سطح قندخون میتواند خلقوخوی ما را در وضعیت بهتری قرار بدهد و از این طریق به مقابله با استرس کمک کند بنابراین، اضافه کردن مواد غذایی حاوی کربوهیدراتهای پیچیده و ویتامینهای مهم به رژیم غذایی مانند سیبزمینی شیرین، به تنظیم نوسانات قندخون کمک میکند. این سبزی ریشهدار، بتاکاروتن هم دارد که بعد از هضم شدن به ویتامین A تبدیل میشود و میتواند به بهبود جریان اکسیژن در پوست کمک کند.

11 – انواع حبوبات
هر فرایند بهبود و التیامی به پروتئین و انرژی نیاز دارد و انواع حبوبات مانند نخود فرنگی، لوبیا و عدس، مقدار زیادی پروتئین و انرژی برای بدن فراهم میکنند. این حبوبات حاوی مجموعهای از ویتامینها و املاح مهم نیز هستند و میزان زیادی فیبر غذایی دارند. این عناصر مفید کنار یکدیگر، هم به فرایند هضم طبیعی کمک میکنند و هم نقش مهمی در تقویت سمزدایی برعهده میگیرند. خوشبختانه همه این ویژگیها به شفافسازی پوست کمک میکنند.

12 – برخی از انواع پنیر
یکی از خوراکیهایی که باید به رژیم غذایی خودتان اضافه کنید، پنیر کوتاژ است که چند ویژگی مهم دارد؛ سرشار از پروتئین و سلنیوم و تقویتکننده شفافیت پوست. شما میتوانید پنیر کوتاژ را با سیبزمینی شیرین، کلم بروکلی و اسفناج مخلوط و یک وعده غذایی کاملا مغذی برای پوست خودتان تهیه کنید.

اشتراک گذاری این پست

بازگشت به نوشته‌ها